AP7361-12ER-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP7361-12ER-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT223R
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Max Output Current :
1A
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
2.3mm
Voltage Tolerance-Max :
3%
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
3
Output Voltage :
1.2V
Output Voltage 1 :
1.2V
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 1A
Quiescent Current :
90μA
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Position :
Single
Number of Regulators :
1
Input Voltage Absolute-Max :
6.5V
Number of Pins :
4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Input Voltage :
2.2V
Base Part Number :
AP7361
PSRR :
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Accuracy :
1 %
Min Current Limit :
1.1A
Width :
3.5mm
Output Type :
FIXED
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
Tape and Reel
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Radiation Hardening :
No
Published :
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
1.1W
Number of Outputs :
Number of Functions :
Voltage - Input (Max) :
6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dropout Voltage1-Nom :
0.5V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Weight :
7.994566mg
Output Configuration :
Positive
Length :
6.5mm
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Datasheets
AP7361-12ER-13
Diodes Incorporated AP7361-12ER-13
Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP7361-12ER-13 Overview
Welcome to the realm of precision power management with the AP7361-12ER-13, brought to you by Diodes Incorporated. This integrated circuit represents the pinnacle of linear voltage regulation technology, ensuring stable and reliable power delivery in a compact SOT223R package. With an output voltage of 1.2V and a current rating of 1A, this regulator caters to a wide array of applications across various industries.
AP7361-12ER-13 Features
  • High precision linear voltage regulation
  • Output voltage of 1.2V
  • Maximum output current of 1A