AP7354-15FS4-7
Mfr.Part #
AP7354-15FS4-7
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 4DFN
Positive
Control Features :
Enable
Voltage Dropout (Max) :
0.75V @ 150mA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output :
150mA
Protection Features :
Over Current
Current - Quiescent (Iq) :
0.6μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Package / Case :
4-XDFN Exposed Pad
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
AP7354-15FS4-7
Diodes Incorporated AP7354-15FS4-7
[Voltage Regulators - Linear] Overview
Introducing the cutting-edge voltage regulator from Diodes Incorporated, the AP7354-15FS4-7. This IC REG LINEAR 1.5V 150MA 4DFN is engineered to deliver unparalleled performance and reliability, making it the ideal choice for a wide range of applications in various industries. With its compact 4DFN package and remarkable 1.5V output at 150mA, this linear regulator sets new standards in power management.