AP7343D-18FS4-7B
Mfr.Part #
AP7343D-18FS4-7B
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4DFN
Operating Temperature :
-40°C~85°C
PSRR :
75dB (1kHz)
Current - Output :
300mA
Output Voltage :
1.8V
Voltage - Input (Max) :
5.25V
Voltage Dropout (Max) :
0.39V @ 300mA
Dropout Voltage :
300mV
Datasheets
AP7343D-18FS4-7B
Diodes Incorporated AP7343D-18FS4-7B
[Voltage Regulators - Linear] Diodes Incorporated AP7343D-18FS4-7B Overview
AP7343D-18FS4-7B Features
  • Output Voltage: 1.8V
  • Maximum Output Current: 300mA
  • Package: 4DFN
  • High Accuracy and Stability
  • Low Dropout Voltage
  • Wide Operating Temperature Range
  • Excellent Line and Load Regulation
  • Overcurrent and Thermal Protection
  • Small Footprint for Space-Constrained Designs
AP7343D-18FS4-7B Applications
  • Consumer Electronics: The AP7343D-18FS4-7B is perfect for powering portable devices such as smartphones, tablets, and digital cameras, providing a stable 1.8V supply for efficient operation.