AP7341-285FS4-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP7341-285FS4-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.85V 300MA 4DFN
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Published :
Voltage - Input (Max) :
5.25V
Output Configuration :
Positive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage Dropout (Max) :
0.27V @ 150mA
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Control Features :
Enable
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
Output Type :
FIXED
Current - Output :
300mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Package / Case :
4-XDFN Exposed Pad
Number of Regulators :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Output Voltage :
2.85V
PSRR :
75dB (1kHz)