AP7335-28WG-7
Mfr.Part #
AP7335-28WG-7
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT25
Max Output Current :
300mA
Number of Functions :
1
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 300mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Output Voltage :
2.8V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Min Current Limit :
400mA
Control Features :
Enable
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Dropout Voltage :
150mV
Voltage - Input (Max) :
6V
Number of Pins :
5
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Terminations :
5
Min Input Voltage :
2V
Length :
3mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Base Part Number :
AP7335
JESD-609 Code :
e3
Number of Regulators :
PSRR :
65dB (1kHz)
Output Voltage 1 :
2.8V
Accuracy :
2 %
Pin Count :
Quiescent Current :
35μA
Datasheets
AP7335-28WG-7
Diodes Incorporated AP7335-28WG-7
[Voltage Regulators - Linear] Diodes Incorporated AP7335-28WG-7 Overview
Featuring a 2.8V output voltage and a maximum output current of 300mA, the AP7335-28WG-7 ensures precise voltage regulation even in demanding operating conditions. Its low dropout voltage and low quiescent current make it suitable for battery-powered devices, offering extended battery life and improved energy efficiency.
AP7335-28WG-7 Features
  • 2.8V Output Voltage
  • 300mA Maximum Output Current