AP7335-25WG-7
Mfr.Part #
AP7335-25WG-7
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT25
No
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 300mA
Number of Pins :
5
Quiescent Current :
80μA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Control Features :
Enable
Base Part Number :
AP7335
Pin Count :
5
Length :
3mm
PSRR :
65dB (1kHz)
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Input (Max) :
6V
Published :
Max Output Current :
300mA
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Min Input Voltage :
2V
Number of Regulators :
Min Current Limit :
400mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Output Voltage 1 :
2.5V
Accuracy :
2 %
Output Voltage :
2.5V
Dropout Voltage :
150mV