AP7333-12SRG-7
Mfr.Part #
AP7333-12SRG-7
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SOT23R
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Output Current :
300mA
Weight :
7.994566mg
Terminal Form :
Gull wing
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation :
540W
Number of Terminations :
3
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
0.96mm
Output Voltage :
1.2V
Length :
2.9mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
3
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Dropout Voltage1-Nom :
0.3V
Current - Quiescent (Iq) :
75µA
Min Input Voltage :
2V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
6V
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
540mW
Terminal Position :
Dual
Contact Plating :
Tin
Base Part Number :
AP7333
Mounting Type :
FIXED
Pin Count :
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Tape and Reel
PSRR :
65dB (100Hz)
Number of Regulators :
1
Min Current Limit :
400mA
Output Voltage 1 :
1.2V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Accuracy :
2 %
Output Configuration :
Positive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Quiescent Current :
55μA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Outputs :
Input Voltage Absolute-Max :
7V
Voltage Tolerance-Max :
2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Supply (Max) :
85μA
Published :
Datasheets
AP7333-12SRG-7
Diodes Incorporated AP7333-12SRG-7
[Voltage Regulators - Linear] Overview
Introducing the cutting-edge voltage regulator solution from Diodes Incorporated, the AP7333-12SRG-7. Designed to meet the demanding requirements of modern electronic systems, this integrated circuit (IC) offers unparalleled performance and reliability. With a compact SOT23R package, it delivers a stable output voltage of 1.2V at a maximum current of 300mA.
AP7333-12SRG-7 Features
  • Highly integrated linear voltage regulator
  • Output voltage: 1.2V
  • Maximum output current: 300mA