AP2204R-2.8TRG1
Mfr.Part #
AP2204R-2.8TRG1
Package / Case
TO-243AA
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT89-3
Package / Case :
TO-243AA
FIXED
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
60dB
Max Input Voltage :
24V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Number of Pins :
3
3 (168 Hours)
Max Output Current :
200mA
Factory Lead Time :
24 Weeks
Quiescent Current :
50μA
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
Output Voltage :
2.8V
Max Operating Temperature :
85°C
Polarity :
Positive
Voltage - Input (Max) :
24V
Mount :
Surface Mount
Reference Voltage :
1.24V
Current - Output :
150mA
Weight :
130.492855mg
Number of Outputs :
1
Supplier Device Package :
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 150mA
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
PSRR :
60dB (100Hz ~ 1kHz)
Min Input Voltage :
2.3V
Dropout Voltage :
360mV
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
AP2204R-2.8TRG1
Diodes Incorporated AP2204R-2.8TRG1
Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP2204R-2.8TRG1 Overview
Designed to deliver a stable output voltage of 2.8V with a current rating of 150mA, the AP2204R-2.8TRG1 is housed in the SOT893 package, providing compactness without compromising efficiency. Whether powering sensitive microcontrollers, providing reference voltage for analog circuits, or ensuring stable voltage supply in battery-operated devices, this regulator excels in meeting the demands of modern electronics.
AP2204R-2.8TRG1 Features
  • Stable output voltage of 2.8V
  • Current rating of 150mA