AP2202K-2.5TRG1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP2202K-2.5TRG1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Mount :
Surface Mount
Current - Output :
150mA
Control Features :
Enable
Max Output Current :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Plating :
Tin
Voltage - Input (Max) :
13.2V
Accuracy :
1 %
Output Configuration :
Positive
PSRR :
75dB (100Hz)
Output Type :
FIXED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA
Number of Pins :
5
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Min Input Voltage :
2.5V
Max Operating Temperature :
125°C
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Regulators :
1
Quiescent Current :
130μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Dropout Voltage :
165mV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Max Input Voltage :
13.2V
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Polarity :
Positive
Number of Outputs :
Output Voltage :
2.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
AP2202K-2.5TRG1
Diodes Incorporated AP2202K-2.5TRG1
Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP2202K-2.5TRG1 Overview
Introducing the AP2202K-2.5TRG1, a high-quality linear voltage regulator meticulously crafted by Diodes Incorporated to meet the stringent demands of modern electronics. This integrated circuit (IC) is designed to provide stable and reliable 2.5V output voltage with a maximum current capacity of 150mA, ensuring optimal performance in various applications.
AP2202K-2.5TRG1 Features
  • Stable 2.5V Output Voltage
  • Maximum Current Capacity: 150mA