AP1086K50G-13
Mfr.Part #
AP1086K50G-13
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
IC REG LINEAR 5V 1.5A TO263-2
Pin Count :
4
PSRR :
60dB (120Hz)
Min Input Voltage :
4.7V
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
AP1086
Max Output Current :
1.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Length :
9.97mm
Height Seated (Max) :
4.83mm
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 1.5A
Max Power Dissipation :
15W
Terminal Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
12V
Output Voltage 1 :
5V
Contact Plating :
Tin
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Output Voltage :
5V
Terminal Form :
Gull wing
Min Current Limit :
1.6A
Weight :
1.946308g
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Power Dissipation :
15kW
Dropout Voltage :
1.3V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Package / Case :
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Mount :
Surface Mount
Datasheets
AP1086K50G-13
Diodes Incorporated AP1086K50G-13
Fixed 2.54mm Tin AP1086 PMIC 4 TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
AP1086K50G-13 Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB case with the integrated voltage regulator. There are 2 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at 0°C~125°C TJ degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. It has a total of 4 pins on IC voltage regulator. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. It is AP1086 for this regulator, just for your information. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 1.5A.
AP1086K50G-13 Features
1.3V dropout voltage