AP1086K18G-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP1086K18G-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO263-2
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage 1 :
1.8V
Max Power Dissipation :
15W
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Pins :
3
Weight :
1.946308g
Base Part Number :
AP1086
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Input (Max) :
12V
Pin Count :
4
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
Output Configuration :
Positive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage :
1.8V
Length :
9.97mm
Max Output Current :
1.5A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
Single
JESD-609 Code :
e3
PSRR :
60dB (120Hz)
Terminal Pitch :
2.54mm
Min Input Voltage :
4.7V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Min Current Limit :
1.6A
Number of Regulators :
1
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
AP1086K18G-13
Diodes Incorporated AP1086K18G-13
[Voltage Regulators - Linear] Diodes Incorporated AP1086K18G-13 Overview
Designed to deliver a stable output voltage of 1.8V with a robust current rating of 1.5A, the AP1086K18G-13 ensures consistent and reliable performance even under challenging operating conditions. Its TO263-2 package offers efficient thermal dissipation, guaranteeing optimal functionality in various environments.
AP1086K18G-13 Features
  • Highly efficient linear voltage regulation
  • Output voltage: 1.8V
  • Maximum current rating: 1.5A