AP1084D33L-13
Mfr.Part #
AP1084D33L-13
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LDO 3.3V 5A TO-252
Terminal Pitch :
2.28mm
Output Type :
FIXED
Operating Supply Current :
5mA
Min Input Voltage :
-300mV
Voltage Tolerance-Max :
2%
Output Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
Length :
6.58mm
Weight :
3.949996g
Number of Pins :
3
Min Output Voltage :
3.3V
Min Current Limit :
5.1A
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
1
Max Output Current :
5A
Dropout Voltage :
1.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
yes
4
Reference Voltage :
1.275V
Base Part Number :
AP1084
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Height :
2.29mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Packing Method :
Tape and Reel
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
EAR99
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 5A
Output Voltage 1 :
3.3V
Width :
5.57mm
Voltage - Input (Max) :
12V
Datasheets
AP1084D33L-13
Diodes Incorporated AP1084D33L-13
Fixed 2.28mm AP1084 PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
AP1084D33L-13 Overview
In a Cut Tape (CT) case, the IC voltage regulator is delivered. A TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case contains the Liner IC. In total, there are 2 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is 0°C~125°C TJ degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. There are 4 pins in total on this board. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 3-pin is present on the chip. It is AP1084 for this voltage regulator IC, just for your information. A packing method for the IC regulator is TAPE AND REEL, which means it is packed in a certain way. A maximum output current of 5A is required to meet the operation requirements. A 5mA supply current is required for the voltage regulator IC to operate.
AP1084D33L-13 Features
1.3V dropout voltage