AP1037AER
- Mfr.Part #
- AP1037AER
- Manufacturer
- AKM
- Package / Case
- 24-WFQFN Exposed Pad
- Datasheet
- Download
- Description
- IC MTR DRVR BIPOLAR 8-35V 24QFN
- Stock
- 358
- In Stock :
- 358
- Manufacturer :
- AKM
- Product Category :
- Motor Drivers, Controllers
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Motor Type - Stepper :
- Bipolar
- Step Resolution :
- 1, 1/2, 1/4, 1/8
- Applications :
- GENERAL PURPOSE
- Package / Case :
- 24-WFQFN Exposed Pad
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Output Configuration :
- Half Bridge (4)
- Voltage - Load :
- 8V~35V
- Supplier Device Package :
- 24-QFN (4x4)
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Function :
- Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
- Factory Lead Time :
- 12 Weeks
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Operating Temperature :
- -30°C~150°C TJ
- Voltage - Supply :
- 8V~35V
- Published :
- 2016
- Current - Output :
- 1.5A
- Interface :
- Logic
- Datasheets
- AP1037AER
Motor Drivers, Controllers AKM AP1037AER Overview
Introducing the AP1037AER from AKM, a cutting-edge motor driver specifically designed for bipolar stepper motors in demanding applications. This device stands out in the market with its robust voltage handling capability of up to 835V, encapsulated in a compact 24QFN package. It's engineered to offer precision and efficiency, making it an ideal solution for manufacturers looking to enhance the performance and reliability of their high-voltage motor control systems. The AP1037AER combines AKM's technological expertise with innovative design, delivering unmatched performance that facilitates smooth and precise motor control, essential for today's advanced industrial applications.
AP1037AER Features
The AP1037AER motor driver incorporates several key features that make it a top choice for complex motor driving needs. Its high voltage capability up to 835V ensures it can handle demanding industrial environments. The device is packaged in a compact 24QFN format, allowing for easier integration into space-constrained applications. Additionally, the driver's bipolar functionality ensures high efficiency and precision in controlling stepper motors, making it an invaluable component for any setup requiring reliable and consistent motor performance.
AP1037AER Applications
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| AP10 | AKM | 92 | CAP TRIMMER 1-10PF 250V TH |
| AP10-4 | AKM | 2,742 | CAP TRIMMER 0.8-10.0PF 2000V HZT |
| AP10-4E | AKM | 4,051 | CAP TRIMMER 0.8-10.0PF 2000V HZT |
| AP101 100R F | AKM | 3 | RES 100 OHM 1% 100W TO247 |
| AP101 100R J | AKM | 2,918 | RES 100 OHM 5% 100W TO247 |
| AP101 10K J | AKM | 436 | RES 10K OHM 5% 100W TO247 |
| AP101 10R J | AKM | 21,212 | RES 10 OHM 5% 100W TO247 |
| AP101 10R J | AKM | 22,406 | TO-247 100W 10 OHMS 5% 100PPM |
| AP101 120R J | AKM | 27 | RES 120 OHM 5% 100W TO247 |
| AP101 12R F | AKM | 79 | RES 12 OHM 1% 100W TO247 |
| AP101 12R J | AKM | 34,316 | RES 12 OHM 5% 100W TO247 |
| AP101 12R J | AKM | 27,177 | TO-247 100W 12 OHMS 5% 100PPM |
| AP101 150R J | AKM | 21,278 | RES 150 OHM 5% 100W TO247 |
| AP101 150R J | AKM | 44,600 | TO-247 100W 150 OHMS 5% 100PPM |
| AP101 15R J | AKM | 401 | RES 15 OHM 5% 100W TO247 |