AOD950A70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AOD950A70
Manufacturer
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 700V 5A TO252
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Mounting Type :
Surface Mount
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
10nC @ 10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
700V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
56.5W Tc
Series :
aMOS5™
Packaging :
Tape and Reel (TR)
FET Type :
N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
461pF @ 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
5A Tc
Vgs (Max) :
±20V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
950m Ω @ 1A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.1V @ 250μA
Datasheets
AOD950A70
Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOD950A70
N-Channel Tape & Reel (TR) 950m Ω @ 1A, 10V ±20V 461pF @ 100V 10nC @ 10V 700V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
AOD950A70 Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 461pF @ 100V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 700V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
AOD950A70 Features
a 700V drain to source voltage (Vdss)