AOD2N100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AOD2N100
Manufacturer
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 1000V 2A TO252
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Operating Temperature :
-50°C~150°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Package / Case :
Configuration :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2A Tc
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
2A
FET Type :
N-Channel
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Published :
2011
Power Dissipation-Max :
83W Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9 Ω @ 1A, 10V
Continuous Drain Current (ID) :
2A
Power Dissipation :
83W
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
580pF @ 25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
15nC @ 10V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Radiation Hardening :
No
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs (Max) :
±30V
Number of Elements :
Mount :
Surface Mount
Datasheets
AOD2N100
Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOD2N100
N-Channel Tape & Reel (TR) 9 Ω @ 1A, 10V ±30V 580pF @ 25V 15nC @ 10V 1000V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
AOD2N100 Overview
The maximum input capacitance of this device is 580pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 2A.As shown in the table below, the drain current of this device is 2A.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 1000V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
AOD2N100 Features
a continuous drain current (ID) of 2A
a 1000V drain to source voltage (Vdss)