ANT-433-WRT-UFL-300
Mfr.Part #
ANT-433-WRT-UFL-300
Description
RF ANT 433MHZ DOME UFL -300
RF Antennas
Return Loss :
Product :
Outdoor Antennas
Product Type :
ISM Antennas - ISM, MICS, UHF, VHF, UWB
Width :
19 mm
Style :
Dome
Cable Length :
300 mm
Impedance :
50 Ohms
Brand :
Product Status :
Active
Gain :
-1.8dBi
Cable Type :
1.32 mm Coax
Package :
Bag
Subcategory :
Antennas
Product Category :
Antennas
Ingress Protection :
Features :
Cable - 300mm
Height (Max) :
1.063" (27.00mm)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Length :
10 mm
Number of Bands :
1
Antenna Type :
Dome
RF Family/Standard :
Mounting Style :
Panel Mount
Frequency Group :
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency Range :
430MHz ~ 435MHz
Height :
Maximum Operating Temperature :
+ 90 C
Frequency (Center/Band) :
433MHz
Mounting Type :
Panel Mount
Polarization :
Linear
Series :
WRT
Termination Style :
U.FL Plug
Power Rating :
5 W
VSWR :
1.4
Power - Max :
5 W
Applications :
Sensor Networks
Center Frequency :
433 MHz
Packaging :
Bulk
RoHS :
Details
Termination :
U.FL (UMCC), IPEX MHF1
Wavelength :
1/2
Linx Technologies ANT-433-WRT-UFL-300
1 Bands Dome UHF (300MHz ~ 1GHz) Panel Mount U.FL (UMCC), IPEX MHF1 433MHz -1.8dBi Bulk 1.063" (27.00mm) Sensor Networks