ANT-418-HESM
Mfr.Part #
ANT-418-HESM
Manufacturer
Linx Technologies
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
RF ANT 418MHZ HELICAL SOLDER SMD
Manufacturer :
Linx Technologies
Applications :
Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
Termination :
Solder
Lead Free :
Lead Free
Length :
38.1mm
Frequency Range :
393MHz~443MHz
Gain :
1.7dBi
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Package / Case :
SMD/SMT
RF Family/Standard :
General ISM
Frequency :
418MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
HE
Packaging :
Bulk
Height :
8.89mm
Bandwidth :
10MHz
Antenna Type :
Helical
Frequency Group :
UHF 300MHz~1GHz
VSWR :
2
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
ANT-418-HESM
Introducing RF Antennas Linx Technologies ANT-418-HESM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Gain:1.7dBi, Package / Case:SMD/SMT, Mounting Type:Surface Mount, Bandwidth:10MHz, ANT-418-HESM pinout, ANT-418-HESM datasheet PDF, ANT-418-HESM amp .Beyond RF Antennas Linx Technologies ANT-418-HESM ,we also offer FXP831.07.0100C, FXP830.07.0100C, FXP830.24.0100B, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Linx Technologies ANT-418-HESM
1 Bands Helical UHF 300MHz~1GHz Surface Mount Solder 1.7dBi Bulk Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems