ANT-2.4-LPW-125
Mfr.Part #
ANT-2.4-LPW-125
Manufacturer
Linx Technologies
Description
RF ANT 2.4GHZ WHIP PNL-MNT HINGE
Manufacturer :
Linx Technologies
Product Category :
RF Antennas
Center Frequency :
2402 MHz
Wavelength :
1/2 Wave
Frequency Group :
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Mounting Type :
Panel Mount
VSWR :
1.5
Number of Bands :
1
Cable Type :
125 mm RF1.13
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Mounting Style :
Snap in
Diameter :
7.8 mm
Application :
Bluetooth, Zigbee
Impedance :
50 Ohms
Height (Max) :
3.693" (93.79mm)
Base Product Number :
ANT-2.4
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bag
Product :
Indoor Antennas
Antenna Connector Type :
Linear
Ingress Protection :
Frequency (Center/Band) :
2.4GHz
Product Status :
Active
Antenna Type :
Whip, Tilt
Applications :
Bluetooth, ISM, Wi-Fi, WLAN, Zigbee?
Brand :
Product Type :
2.4GHz Antenna - 2.4GHz, 5GHz, Bluetooth, WiFi, WLAN, Zigbee
Product Category :
Antennas
Termination :
IPEX MHF1 (U.FL)
Termination Style :
Connector
Length :
93.7 mm
Frequency Range :
2.4GHz ~ 2.483.5GHz
Package :
Bag
Gain :
2.8dBi
Return Loss :
-14.6dB
RF Family/Standard :
Bluetooth, WiFi
Power Rating :
10 W
Polarization :
Linear
Power - Max :
10 W
Features :
Cable - 125mm
Series :
Style :
Tilt/Swivel
Type :
Passive Antenna
RoHS :
Details
Cable Length :
125 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Subcategory :
Antennas
Datasheets
ANT-2.4-LPW-125
Linx Technologies ANT-2.4-LPW-125
1 Bands Whip, Tilt UHF (2GHz ~ 3GHz) Panel Mount IPEX MHF1 (U.FL) 2.4GHz 2.8dBi Bag 3.693" (93.79mm) Bluetooth, ISM, Wi-Fi, WLAN, Zigbee?