ANT-2.4-FPC-LV100MX
Mfr.Part #
ANT-2.4-FPC-LV100MX
Description
ANT 2.4 FPC 45X7 100 CBL MMCX
Stock
408
In Stock :
408
Frequency Range :
2.4GHz ~ 2.5GHz
Gain :
4.3dBi
Width :
7.2 mm
Termination :
MMCX
RF Family/Standard :
802.15.4, Bluetooth, General ISM, WiFi
Frequency (Center/Band) :
2.45GHz
Antenna Connector Type :
MMCX Plug
Packaging :
Bag
VSWR :
1.7
Termination Style :
Connector
Length :
45.2 mm
Wavelength :
1/2 Wave
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Status :
Active
Number of Bands :
1
Product :
Indoor Antennas
Antenna Type :
PCB Trace
Return Loss :
Series :
ANT-2.4-FPC-LV
Power Rating :
2 W
Features :
Cable - 100mm
Base Product Number :
ANT-2.4-FPC-LV
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS :
Details
Cable Type :
1.13 mm Coax
Package :
Bag
Mounting Style :
Adhesive Mount
Polarization :
Linear
Ingress Protection :
Mounting Type :
Adhesive
Cable Length :
100 mm
Applications :
Bluetooth, ISM, Wi-Fi, Zigbee?
Style :
I-Bar Flex
Impedance :
50 Ohms
Type :
FPC Antenna
Frequency Group :
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Brand :
Height :
0.1 mm
Power - Max :
2 W
Subcategory :
Antennas
Product Category :
Antennas
Height (Max) :
0.004" (0.10mm)
Linx Technologies ANT-2.4-FPC-LV100MX
1 Bands PCB Trace UHF (2GHz ~ 3GHz) Adhesive MMCX 2.45GHz 4.3dBi Bag 0.004" (0.10mm) Bluetooth, ISM, Wi-Fi, Zigbee?