AMPMGGC-4.0960
Mfr.Part #
AMPMGGC-4.0960
Description
MEMS OSC XO 4.0960MHZ CMOS SMD
Width :
1.2 mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Height :
0.84 mm
Function :
Enable/Disable
Length :
1.6 mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Type :
XO (Standard)
Base Resonator :
MEMS
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Frequency :
4.096MHz
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
15 Weeks
Current Rating :
1.3 mA
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Frequency Stability :
±50ppm