AMPMADA-11.0590
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMPMADA-11.0590
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 11.0590MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Package :
Bulk
Product Type :
MEMS Oscillators
Function :
Enable/Disable
Output :
CMOS
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Frequency Stability :
±25ppm
Current - Supply (Disable) (Max) :
Length :
2 mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height :
0.84 mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Subcategory :
Oscillators
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Product Status :
Active
Ratings :
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Absolute Pull Range (APR) :
Series :
AMPM
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
11.059MHz
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Type :
XO (Standard)
Current Rating :
1.3 mA
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Brand :
Base Resonator :
MEMS
Output Format :
CMOS
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
RoHS :
Details
Width :
1.6 mm