AMPMGGB-6.16791
Mfr.Part #
AMPMGGB-6.16791
Description
MEMS OSC XO 6.1679MHZ CMOS SMD
Absolute Pull Range (APR) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
AMPM
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
4-SMD, No Lead
Brand :
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height :
0.84 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Subcategory :
Oscillators
Function :
Standby (Power Down)
Frequency :
6.1679MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Width :
1.2 mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Frequency Stability :
±50ppm
Output Format :
CMOS
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Output :
Current Rating :
1.3 mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
1.6 mm