AMPMGGA-29.5000
Mfr.Part #
AMPMGGA-29.5000
Description
MEMS OSC XO 29.5000MHZ CMOS SMD
Current Rating :
1.3 mA
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Package :
Bulk
Length :
1.6 mm
Width :
1.2 mm
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Ratings :
Output :
Surface Mount
Product Status :
Active
Frequency Stability :
±50ppm
Brand :
RoHS :
Details
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
XO (Standard)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Height :
0.84 mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Base Resonator :
MEMS
Subcategory :
Oscillators
Function :
Enable/Disable
Output Format :
CMOS
Current - Supply (Disable) (Max) :
Packaging :
Bulk
Frequency :
29.5MHz