AMPMGFD-72.0000
Mfr.Part #
AMPMGFD-72.0000
Description
MEMS OSC XO 72.0000MHZ CMOS SMD
Oscillators
Factory Lead Time :
15 Weeks
Function :
Standby (Power Down)
Package :
Bulk
Subcategory :
Oscillators
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Length :
1.6 mm
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ratings :
Frequency :
72MHz
Current Rating :
1.3 mA
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Width :
1.2 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Brand :
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Height :
0.84 mm
Frequency Stability :
±25ppm