AMPMGFD-6.1440
Mfr.Part #
AMPMGFD-6.1440
Description
MEMS OSC XO 6.1440MHZ CMOS SMD
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Base Resonator :
MEMS
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Frequency Stability :
±25ppm
Frequency :
6.144MHz
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Current Rating :
1.3 mA
Details
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Height :
0.84 mm
Width :
1.2 mm
Length :
1.6 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Function :
Standby (Power Down)
Brand :
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm