AMPMGFD-36.8640
Mfr.Part #
AMPMGFD-36.8640
Description
MEMS OSC XO 36.8640MHZ CMOS SMD
Oscillators
Output Format :
AMPM
Output :
CMOS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Active
Frequency :
36.864MHz
Current Rating :
1.3 mA
Ratings :
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
Function :
Standby (Power Down)
Width :
1.2 mm
Frequency Stability :
±25ppm
Termination Style :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Resonator :
MEMS
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
1.6 mm
Subcategory :
Oscillators
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height :
0.84 mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ