AMPMGFC-74.2500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMPMGFC-74.2500
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 74.2500MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Ratings :
Width :
1.2 mm
Base Resonator :
MEMS
Brand :
Series :
AMPM
Output :
CMOS
Frequency :
74.25MHz
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Type :
XO (Standard)
Function :
Enable/Disable
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Output Format :
CMOS
Frequency Stability :
±25ppm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Current - Supply (Disable) (Max) :
Absolute Pull Range (APR) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS :
Details
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6 mm
Subcategory :
Oscillators
Height :
0.84 mm
Product Type :
MEMS Oscillators
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
1.3 mA
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V