AMPMGFC-2.0800T
Mfr.Part #
AMPMGFC-2.0800T
Description
MEMS OSC XO 2.0800MHZ CMOS SMD
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Length :
1.6 mm
Function :
Enable/Disable
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Ratings :
Height :
0.84 mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Frequency :
2.08MHz
Frequency Stability :
±25ppm
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Width :
1.2 mm
Current Rating :
1.3 mA