AMPMGDD-37.5000T3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMPMGDD-37.5000T3
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 37.5000MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Output Format :
CMOS
Type :
XO (Standard)
Brand :
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Frequency :
37.5MHz
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
1.2 mm
Absolute Pull Range (APR) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Length :
1.6 mm
Base Resonator :
MEMS
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
1.3 mA
Operating Temperature :
-20°C~70°C
RoHS :
Details
Function :
Standby (Power Down)
Height :
0.84 mm
Product Type :
MEMS Oscillators
Mounting Type :
Surface Mount
Subcategory :
Oscillators
Frequency Stability :
±25ppm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Output :
CMOS
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
AMPM
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ