AMPMGDC-7.3728
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMPMGDC-7.3728
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Frequency Stability :
±25ppm
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
15 Weeks
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Frequency :
7.3728MHz
Base Resonator :
MEMS
RoHS :
Details
Type :
XO (Standard)
Current Rating :
1.3 mA
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Function :
Enable/Disable
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Width :
1.2 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Brand :
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
AMPM
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
1.6 mm
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Subcategory :
Oscillators
Ratings :
Absolute Pull Range (APR) :
Output Format :
CMOS
Height :
0.84 mm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)