AMPMEGC-28.6363
Mfr.Part #
AMPMEGC-28.6363
Description
MEMS OSC XO 28.6363MHZ CMOS SMD
Oscillators
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Frequency :
28.6363MHz
Width :
2.5 mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Package :
Bulk
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
3.2 mm
Current Rating :
1.3 mA
Height :
0.85 mm
Packaging :
Bulk
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Frequency Stability :
±50ppm