AMPMEGB-8.1920
Mfr.Part #
AMPMEGB-8.1920
Description
MEMS OSC XO 8.1920MHZ CMOS SMD
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Packaging :
Bulk
Width :
2.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Frequency Stability :
±50ppm
Height :
0.85 mm
Package :
Bulk
Product Type :
MEMS Oscillators
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Current Rating :
1.3 mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Function :
Standby (Power Down)
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Frequency :
8.192MHz
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Length :
3.2 mm
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V