AMPMEGA-72.0000T
Mfr.Part #
AMPMEGA-72.0000T
Description
MEMS OSC XO 72.0000MHZ CMOS SMD
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Length :
3.2 mm
Absolute Pull Range (APR) :
Height :
0.85 mm
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Current Rating :
1.3 mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Supply (Disable) (Max) :
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Width :
2.5 mm
Frequency Stability :
±50ppm
Frequency :
72MHz