AMPMEFD-4.0960T3
Mfr.Part #
AMPMEFD-4.0960T3
Description
MEMS OSC XO 4.0960MHZ CMOS SMD
Function :
Standby (Power Down)
Length :
3.2 mm
Brand :
Frequency Stability :
±25ppm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Format :
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Type :
XO (Standard)
Series :
AMPM
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Width :
2.5 mm
Ratings :
Frequency :
4.096MHz
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Product Status :
Active
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Height :
0.85 mm
Current Rating :
1.3 mA