AMPMEFD-11.0592
Mfr.Part #
AMPMEFD-11.0592
Description
MEMS OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Current Rating :
1.3 mA
Frequency :
11.0592MHz
Output :
CMOS
Series :
AMPM
Height :
0.85 mm
Output Format :
Standard Clock Oscillators
Subcategory :
Oscillators
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Length :
3.2 mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Absolute Pull Range (APR) :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Width :
2.5 mm
Function :
Standby (Power Down)
Frequency Stability :
±25ppm