AMPMEFD-11.0590
Mfr.Part #
AMPMEFD-11.0590
Description
MEMS OSC XO 11.0590MHZ CMOS SMD
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package :
Bulk
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Length :
3.2 mm
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Height :
0.85 mm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Frequency :
11.059MHz
Frequency Stability :
±25ppm
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating :
1.3 mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
2.5 mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm