AMPMEFB-11.2896T
Mfr.Part #
AMPMEFB-11.2896T
Description
MEMS OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Height :
0.85 mm
Width :
2.5 mm
Current Rating :
1.3 mA
Function :
Standby (Power Down)
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
11.2896MHz
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Product Type :
MEMS Oscillators
Length :
3.2 mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Frequency Stability :
±25ppm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V