AMPMEFA-66.6600T
Mfr.Part #
AMPMEFA-66.6600T
Description
MEMS OSC XO 66.6600MHZ CMOS SMD
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Absolute Pull Range (APR) :
Frequency Stability :
±25ppm
RoHS :
Details
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Current Rating :
1.3 mA
Function :
Enable/Disable
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
66.66MHz
Height :
0.85 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Type :
MEMS Oscillators
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Width :
2.5 mm
Length :
3.2 mm
Output :
CMOS
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm