AMPMEEC-7.3728
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMPMEEC-7.3728
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-VDFN
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
Product Type :
MEMS Oscillators
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Brand :
Type :
XO (Standard)
Width :
2.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Output Format :
CMOS
Subcategory :
Oscillators
Series :
AMPM
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Length :
3.2 mm
Absolute Pull Range (APR) :
Frequency :
7.3728MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Ratings :
Base Resonator :
MEMS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
4-VDFN
Height :
0.85 mm
Product Category :
Standard Clock Oscillators
RoHS :
Details
Output :
CMOS
Function :
Enable/Disable
Current Rating :
1.3 mA
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Supply (Disable) (Max) :
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Package :
Bulk
Frequency Stability :
±50ppm
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm