AMPMEEB-2.0800T3
Mfr.Part #
AMPMEEB-2.0800T3
Description
MEMS OSC XO 2.0800MHZ CMOS SMD
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Base Resonator :
MEMS
Frequency :
2.08MHz
Output :
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Frequency Stability :
±50ppm
Length :
3.2 mm
Width :
2.5 mm
Package :
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Function :
Standby (Power Down)
Oscillators
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Current Rating :
1.3 mA
Height :
0.85 mm
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ