AMPMEEB-11.2896
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMPMEEB-11.2896
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-VDFN
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Current Rating :
1.3 mA
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Termination Style :
SMD/SMT
Frequency Stability :
±50ppm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Type :
XO (Standard)
Series :
AMPM
Output Format :
CMOS
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Length :
3.2 mm
Frequency :
11.2896MHz
Ratings :
Subcategory :
Oscillators
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Absolute Pull Range (APR) :
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Function :
Standby (Power Down)
Brand :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Type :
MEMS Oscillators
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Height :
0.85 mm
Width :
2.5 mm
Package / Case :
4-VDFN
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)