AMPMEEA-16.0000
Mfr.Part #
AMPMEEA-16.0000
Description
MEMS OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD
Frequency Stability :
±50ppm
Length :
3.2 mm
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Brand :
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Function :
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max) :
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Frequency :
16MHz
Width :
2.5 mm
Height :
0.85 mm
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Current Rating :
1.3 mA
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm