AMPMEDD-33.3333
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMPMEDD-33.3333
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-VDFN
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Base Resonator :
MEMS
Series :
AMPM
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
1.3 mA
Package / Case :
4-VDFN
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Frequency :
33.3333MHz
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Type :
XO (Standard)
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Output Format :
CMOS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Product Category :
Standard Clock Oscillators
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Frequency Stability :
±25ppm
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Oscillators
Length :
3.2 mm
Function :
Standby (Power Down)
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Height :
0.85 mm
Brand :
Width :
2.5 mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm