AMPMDGD-44.0000T3
Mfr.Part #
AMPMDGD-44.0000T3
Description
MEMS OSC XO 44.0000MHZ CMOS SMD
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Compliant
Product Type :
MEMS Oscillators
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Frequency Stability :
±50ppm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height :
0.84 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
1.3 mA
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Type :
XO (Standard)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Absolute Pull Range (APR) :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Width :
2 mm
Frequency :
44MHz
Function :
Standby (Power Down)
Length :
2.5 mm