AMPMDGC-66.6600T3
Mfr.Part #
AMPMDGC-66.6600T3
Description
MEMS OSC XO 66.6600MHZ CMOS SMD
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
2.5 mm
Width :
2 mm
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Product Type :
MEMS Oscillators
Height :
0.84 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Frequency :
66.66MHz
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Function :
Enable/Disable
RoHS :
Details
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Frequency Stability :
±50ppm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Supply (Disable) (Max) :
Current Rating :
1.3 mA
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm