AMPMDGC-2.0800
Mfr.Part #
AMPMDGC-2.0800
Description
MEMS OSC XO 2.0800MHZ CMOS SMD
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Frequency :
2.08MHz
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Function :
Enable/Disable
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating :
1.3 mA
Ratings :
Width :
2 mm
Type :
XO (Standard)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.5 mm
Output :
CMOS
Output Format :
CMOS
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Package :
Bulk
Absolute Pull Range (APR) :
Packaging :
Bulk
RoHS :
Details
Brand :
Frequency Stability :
±50ppm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Product Type :
MEMS Oscillators
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Series :
AMPM
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Termination Style :
SMD/SMT
Current - Supply (Disable) (Max) :
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Subcategory :
Oscillators
Height :
0.84 mm