AMPMDGA-11.0590T3
Mfr.Part #
AMPMDGA-11.0590T3
Description
MEMS OSC XO 11.0590MHZ CMOS SMD
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Frequency Stability :
±50ppm
Frequency :
11.059MHz
Product Status :
Active
Height :
0.84 mm
Current - Supply (Disable) (Max) :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
2.5 mm
Width :
2 mm
Function :
Enable/Disable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Current Rating :
1.3 mA