AMPMDFD-44.0000T3
Mfr.Part #
AMPMDFD-44.0000T3
Description
MEMS OSC XO 44.0000MHZ CMOS SMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
2.5 mm
Height :
0.84 mm
1 (Unlimited)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
1.3 mA
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Width :
2 mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Frequency :
44MHz
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Frequency Stability :
±25ppm
Function :
Standby (Power Down)
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ