AMPMDFD-11.0590T
Mfr.Part #
AMPMDFD-11.0590T
Description
MEMS OSC XO 11.0590MHZ CMOS SMD
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2.5 mm
Frequency Stability :
±25ppm
Width :
2 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Frequency :
11.059MHz
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Product Status :
Active
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Current Rating :
1.3 mA
Height :
0.84 mm
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Function :
Standby (Power Down)
Operating Temperature :
-40°C~85°C