AMPMDFD-10.0000
Mfr.Part #
AMPMDFD-10.0000
Description
MEMS OSC XO 10.0000MHZ CMOS SMD
Function :
Standby (Power Down)
Absolute Pull Range (APR) :
Ratings :
Package Length :
2.5
Brand :
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Current - Supply (Max) :
1.3mA (Typ)
Typical Operating Supply Voltage (V) :
Package Height :
0.82
Termination Style :
SMD/SMT
HTS :
Product Status :
Active
Width :
2 mm
Height :
0.84 mm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Frequency Stability (ppm) :
±25
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Standard Package Name :
LGA
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.63V
Package Width :
2
Maximum Symmetry (%) :
55
Output Level :
CMOS
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Frequency :
10 MHz
Pin Count :
4
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Frequency Aging (ppm/Year) :
±5 (1st)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Minimum Operating Supply Voltage (V) :
1.71
Surface Mount
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Supplier Package :
VLGA
Maximum Operating Supply Voltage (V) :
3.63
Frequency Stability :
±25ppm
Length :
2.5 mm
Package :
Bulk
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Type :
Clock Oscillator
Mounting :
Surface Mount
Standard Frequency (MHz) :
10
Supplier Temperature Grade :
Industrial
Current Rating :
1.3 mA